Достапни линкови

Иран - Израел ќе зажали ако не нападне


Парада на иранската армија.
Шефот на иранската војска, генералот Хасан Фирузабиди, го предупреди Израел да не почнува воена акција против неговата земја. Тој рече дека Израел ќе зажали ако преземе таков чекор и оти ќе биде жестоко казнет. Фирузабиди на овој начин одговори на последните медиумски извештаи од Израел, според кои, државниот врв на оваа земја ја разгледува можноста од воен напад на иранските нуклеарни постројки. Израел вчера соопшти дека успешно тестирал ракета што може да носи нуклеарна боева глава и да го нападне Иран.
XS
SM
MD
LG