Достапни линкови

Санадер - не сум виновен


Austria -- Former Croatian Prime Minister Ivo Sanader is escorted by a policemen into a Salzburg courtyard, 10Dec2010
Во Загреб денеска започна судскиот процес против поранешниот хрватски премиер Иво Санадер за аферата со австриската банка „Хипо Алпе Адриа“, кое поради големиот интерес е емитуван на државната телевизија. Санадар изјави дека го разбира обвинението и дека не се чувствува виновен.

Поранешниот хрватски премиер е обвинет дека во 1994 и 1995 година побарал и добил од австриската банка „Хипо Алпе Адриа“ 483.000 евра провизија за кредит, кој Хрватска го добила од таа банка.

Санадер беше уапсен во Австрија лани во декември, а во јули оваа година беше екстрадиран во Хрватска.
XS
SM
MD
LG