Достапни линкови

Европарламентарци во посета на македонското Собрание


Собрание
Мешовитиот парламентарен комитет на Македонија и Европска унија денеска и утре во Скопје ќе го одржи 9-от состанок.
На состанокот ќе учествуваат пратеници од Собранието на Македонија и европарламентраци, членови на Мешовитиот парламентарен комитет.

Предвидено е обраќања да имаат и вицепремиерот задолжен за европски прашања Теута Арифи, министерот за надворешни работи Никола Попоски, вршителот на должност шеф на делегацијата на ЕУ во Македонија Роберт Лидли и известителот за Македонија од Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент Ричард Ховит.

На состанокот ќе бидат разгледани повеќе прашања во врска со односите на Македонија и Европската унија.Ќе се разговара за одбележување на 10-годишнината од донесувањето на Охридскиот рамковен, реформите на јавната администрација, судството, борбата против корупцијата и организираниот криминал и актуелната состојба со визната либерализација. Збор ќе стане и за граѓанското општество и учеството на граѓаните во процесот на одлучување, слободата на изразување и медиумите, економската состојба, кризата во Евро-зоната и ефектите врз Македонија.

На крајот на овој состанок се очекува да бидат разгледани и усвоени завршни препораки.
XS
SM
MD
LG