Достапни линкови

Ирак-најмалку 8 загинати во експлозии во Басра


Архива
Најмалку 8 луѓе загинале, а 22-ца се повредени при експлозија во ирачкиот град Басра. Експлозивот бил прикачен на три моторцикли, соопштуваат полициски извори. Експлозиите се случиле во центарот на градот.

Иако насилството во Ирак е намалено на национално ниво во споредба со 2006 и 2007 година, сепак нападите и понатаму продолжуваат.

Во октомври загинале 258 луѓе, покажуваат официјалните податоци.
XS
SM
MD
LG