Достапни линкови

Стотици демонстранти го „окупираат Оукланд“


Протести во Оукланд
Во пристаништиот град Оукланд во Калифорнија стотици демонстранти протестираат против економската нееднаквост. Под мототот „ Окупирај го Оукланд“, демонстрантите ги блокираат големите раскрсници, но планот да го блокираат целиот град не им успеал. Оукланд е петтото по големина пристаниште на брегот на Пацификот каде годишно се прави обрт од 39 милијарди евра од извоз и увоз.
XS
SM
MD
LG