Достапни линкови

50 години од доаѓањето на турските работници во Германија


Германската канцеларка Ангела Меркел и турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган.
Германската канцеларка Ангела Меркел им се заблагодари на три милиони луѓе со турско потекло што живеат во Германија, одбележувајќи ја 50-годишнината од одлуката да им се дозволи на турските работници да дојдат и да работат во Германија. Меркел и турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, го пофалија договорот за размена на работници и луѓето што учествуваа во него. Сепак, и покрај тоа што договорот предвидуваше враќање на турските работници назад, многумина останаа во Германија.
XS
SM
MD
LG