Достапни линкови

Израел тестираше ракета што може да носи нуклеарка


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак.
Израел денеска тестираше ракета за која се тврди дека може да носи нуклеарна боева глава и да го нападне Иран. Израелското министерство за одбрана потврди дека била тестирана ракета, но одби да даде детали за тестот. Министерот за одбрана Ехуд Барак изрази задоволство од тестот и оцени дека тоа е „важен чекор во израелскиот ракетен и вселенски напредок“. Тестирањето доаѓа два дена откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди на „директна и голема закана“ за Израел од иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG