Достапни линкови

Одлука за израчување на Асанж


Британскиот суд пресуди дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж би требало да и биде израчан на Шведска каде што се соочува со обвинување за сексуално злоставување на две жени кои работеле во неговата организација во Шведска. Асанж ги отфрли обвинувањата како дел од заговорот против него поради објавувањето на илјадници тајни документи на американската дипломатија. Асанж беше уапсен во Лондон во декември 2010 година.
XS
SM
MD
LG