Достапни линкови

Бајден ја замени Клинтон на конференцијата во Лондон


Американскиот вицепретседател Џо Бајден денеска наместо државниот секретар Хилари Клинтон оддржа говор на конференцијата во Лондон за безбедноста и пристапноста до интернет. Клинтон во последна минута го откажа своето присуство поради болеста на нејзината мајка. Бајден во својата видео порака изјави дека Вашингтон останува посветен да ги спречи терористичките напади кои се планирани и објавени на интернет. Шефот на британската разузнавачка служба соопшти дека британската влада и комјутерските сиситеми во индистријата се соочуваат со с вознемирувачки голем број на сајбер напади вклучувајќи го и последниот сериозен напад на мрежата на министерството за надворешни работи.
XS
SM
MD
LG