Достапни линкови

Лидерот на ирачките Курди ќе се сретнe со турскиот премиер


Ирачкиот курдски лидер Масуд Барзани
Лидерот на ирачките Курди лидер Масуд Барзани викендов ќе престојува во Турција каде треба да се сретне со Реџеп Таип Ердоган. Се очекува главна тема на разговорот да биде турската борба против курдските бунтовници кои го користат северен Ирак како појдовна точка за напади врз турската територија. Турската војска започна воена операција во северниот дел на Ирак откако загинаа 24 турски војници по при последниот напад на курските бунтовници.
XS
SM
MD
LG