Достапни линкови

Приведени 23 луѓе во Турција


Турскиот суд денеска одреди мерка притвор за 23 луѓе меѓу кои и добро познат издавач и академик поради нивната поврзаност со про-курдската партија, јавуваат турските медиуми. Обвинениeто против нив е за обезбедување врски меѓу активисти и незаконската Курска работничка партија како и за членство во терористичка организација. Само за викандов беа притворени над 50 луѓе поради сомнение дека се поврзни со курдските милитанти.
XS
SM
MD
LG