Достапни линкови

Бузек ќе ги посети Србија, Хрватска и БиХ


Претседателот на Европскиот Парламент Јержи Бузек од утре тридневна почнува турнеја, при што ќе ги посети Хрватска, Србија и БиХ. Во соопштението од Брисел е најавено дека турнејата во регионот ќе ја заврши со посета на Меморијалниот центар кој е обележја на жртвите од геноцидот во Сребреница. Пред посетата Бурзек оцени дека годинава е значајна за проширувањето на Унијата и дека земјите од регионот покажале напредок во приклучувањето на ЕУ, но дека се уште има работа.
XS
SM
MD
LG