Достапни линкови

Турција домаќин на авганистанско- пакистански разговори


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и неговиот пакистански колега Асиф Али Зардари денеска разговарат во Истанбул. По нивната средба со турскиот претседател Абудла Ѓул, воените шефови на двете земји в среда ќе дебатираат на меѓународна конференција за Авганистан, која истото така се оддржува во Истамбул. Авганистан ја обвини пакистанската разузнавачка служба дека соработува со Талибанците додека Пакистан ги негира обвинувањата. На трилатералните разговори ќе им следува регионална конфернција на која ќе присуствува и индискиот министер за надворешни работи и негови колеги од Франција и Германија.
XS
SM
MD
LG