Достапни линкови

Обвинителството бара еден месец притвор за Јашаревиќ


Јавното обвинителство во БиХ побара од судот да одреди мерка притвор за осомничениот за терористички напад врз американската амбасада во Сараево Мевлид Јашаревиќ во време трање од еден месец. Тој е обвинет за тероризам по нападот што го изврши во петокот. Обвинителството смета дека постои опасност Јашаревиќ да побегне или да влијае врз сведоците и соучениците, но не ја исклучува можноста дека доколку е на слобода може да го повтори или да изврши слично дело.
XS
SM
MD
LG