Достапни линкови

САД и ОН се противат на одлуката на УНЕСКО


Портпаролот на Белата Куќа Џеј Карнеј одлуката на УНЕСКО за одобрување на палестинското членство во организацијата ја нарече „предвремена“ и оцени дека ја поткопува целта за постигнување на мировен договор во регионот. Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун предупреди дека со тој потег УНЕСКО ризикува да изгуби милиони долари од своите финасиери.
САД се најголемите финансиери на УНЕСКО, но во американската легислатива и е забранетo на владата да финансира тело на Обединетите Нации кое ја прифаќа Палестина како полноправна членка.
XS
SM
MD
LG