Достапни линкови

Јапонскиот премиер се извини за парите што ги примил


Јапонскиот премиер Јошихико Нода денеска се извини за тоа што примил пари од странски државјани во период кога во земјата изби скандал за донации поради кој беше сменет претходниот премиер. Нода признал дека, како што вели, несвесно примил 6 илјади долари од странци, но додаде дека веднаш ги вратил парите. Тој изјави дека во иднина ќе обрати поголемо внимание на такви случаи и дека нема да дозволи тоа да се повтори. Претходно министер за надворешни работи си поднесе оставка затоа што опозицијата изврши притисок врз него поради тоа што со примање пари од странци го прекршува законот во Јапонија.
XS
SM
MD
LG