Достапни линкови

УНЕСКО ќе гласа за палестинското членство


УНЕСКО денеска се очекува да гласа за палестинското членство во оваа тело на Обединетите нации за култура и наука. Доколку гласањето биде позитивно тогаш, УНЕСКО би можело да загуби милиони долари кои ги добива од Соединетите држави. Вашингтон најави дека ќе стави вето на палестинското зачленување во Светската организација, барање што во минатиот месец му беше предадено на генералниот секретар Бан Ки Мун.
XS
SM
MD
LG