Достапни линкови

ОБСЕ: изборите во Киргизстан, со неправилности


Вчерашните претседателски избори во Киргизстан минаа во мирна атмосфера, но со значајни неправилности, особено при пребројувањето на гласовите. Ова е оценката на ОБСЕ која изразува претпазлив оптимизам за иднината на демократијата во таа земја. Денеска Алмазбек Атамбаев прогласи победа на изборите, бидејќи освои околу 63 насто од гласовите. Станува збор за првите избори по соборувањето на претседателот Курманбек Бакиев во април минатата година.
XS
SM
MD
LG