Достапни линкови

Шешељ доби 18 месеци затвор за непочитување на судот во Хаг


Воислав Шешељ
Хашкиот трибунал денеска го осуди Воислав Шешељ на 18 месеци затвор поради непочитување на судот. Тој е прогласен за виновен за објавување информации за идентитетот на заштитените сведоци од главниот процес за воени злосторства што се води против него. Шешељ е во притвор во Хаг од 2003 година кога доброволно му се предаде на Трибуналот.
XS
SM
MD
LG