Достапни линкови

Изборите во Киргистан завршија


Избирачките места во Киргистан се затворени. Над 36 отсто од регистрираните 3 милиони гласачи излегле на изборите. Меѓународните набљудувачи го поздравија големиот избор на претседателски кандидати и промените во изборниот законик со што државата покажува волја за демократизација. Новиот претседател што ќе дојде на власт ќе треба да се справи со многу предизвици меѓу кои и етничките тензии . По соборувањето на лидерот Курбанбек Бакиев при меѓуетнички судири загинале неколку стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG