Достапни линкови

Русија лансираше беспилотно летало во вселената


Русија го лансираше првото беспилотно летало во вселената по уривањето на претходното во август.Леталото беше лансирано од космодромот во Казхстан и со себе носи твора од 3 тони. Целта е да се снабди Меѓунаодната вселенска станица со неопходни намирници. .Товарот е составан од храна, гориво, боци со кислород, облека и Ipads. Се очекува да слета на станицата во среда. По неуспехот во август сите руски вселенски летови беа откажани.
XS
SM
MD
LG