Достапни линкови

Њујорк Тајмс:САД во преговори за повеќе војници во Персискиот Залив


Персиски залив
САД планира да го зголеми своето воено присуство на Персискиот залив откако ќе го повлече преостанатите војници од Ирак до крајот на година, објави денеска „Њујорт Тајмс“ во електронското издание на весникот. Веснокот цитира официјални лица и дипломати кои велат дека Вашингтон е во преговори со Кувајт за стационирање на воените трупи и воспостваување на повеќе воени бродови во областа за да може да одговори доколку колабрира безбедноста во Ирак или при воена конфротација со Иран.
XS
SM
MD
LG