Достапни линкови

Британските бродови ќе добијат вооружени чувари


Британскиот премиер Дејвид Камерун изјави денеска дека британските трговки бродови кои пловар во близина на Сомалија може да носат вооружени чувари со себе со цел да се заштитат од пиратските напади. Сомалиските пирати заработуваат милиони долари од откуп за киднапираните бродови вклучувајќи и нафтени танкери. Велика Британија е една од ретките земји кои им забрануваа на големите флоти да носат вооружени чувари.
XS
SM
MD
LG