Достапни линкови

Најмалку 29 рудари загинале во Кина


Кинеските медиуми јавуваат дека најмалку 29 рудари загинале денеска при екслозија на гас во рудник во кинеската провинција Хуман. На местото на несреќата имали 35 рудари и преживеаните се однесени во болница. Според извештајот на државната новинска агенција на рудникот неодаман му била одземена лиценцата за работа поради недоволно спрoведени мерки за безбедност.
XS
SM
MD
LG