Достапни линкови

Јанукович исвиркан на отварање на стадион


Украинскиот претседател Виктор Јанукович беше исвиркан од граѓните кои присуствуваа на отварањето на новиот стадион на кој ќе се одиграат натпреварите од фудбалскиот шампионат Евро 2012 јавуваат новинските агенции. Стадионот се наоѓа во градот Лавов во западна Украина и се смета дека е центар на опозицијата.
Подготовките за шампионатот се обележани со обвинувања за корупција и одложувања. Главниот проблем на организаторите беше токму изградбата на тој стадион.
Претседателот Јанукович привлече жестока критика од Западот поради пресудата за поранешната премиерка Јулија Тимошенко која е осудена на 7 години казна затвор поради обвинение дека ја злоупотребила службената должност.
XS
SM
MD
LG