Достапни линкови

Закана за нови поплави во Тајланд


Владата во Тајланд соопшти дека до сега загинале 380 луѓе при најлошите поплави што го зафатија регионов во изменинативе неколку децении. Делови од главниот грaд се под вода. Проценките за количината на вода која му се заканува на градот се од 4 илјади милиони до 15 илјади милиони кубни метри. Насипите што се поставени покрај реката Чао Праја можат да ја задржат водата до висина од 2,5 метри. Вчера нивото на водата достигна 2,57 а денеска се очекува да биде 2,65 што може да предизвика нови поплави во градот.
XS
SM
MD
LG