Достапни линкови

Хигинс е новиот претседател на Ирска


Претседателскиот кандидат на Лабуристичката партија на Мајкл Д. Хигинс, 70-годишниот поет и поранешен министер за уметност, е избран за нов претседател на Ирска. Хигинс изјави дека неговиот седум-годишен мандат ќе го одбележи со многу идеи, инклузија и трансформација.
Хигинс ја победи Мари Меклисе која беше два мандата на чело на Ирска и побара 85 милијарди евра помош од меѓународната заедница за спас од должничката криза
XS
SM
MD
LG