Достапни линкови

Арапската лига загрижена за случувањата во Сирија


Арапската лига испатила порака до Сирија во која изразува загриженоста за непрестанувањето на убивање цивили критикувајќи ја сириската влада. Сириската државна агенција САНА јавува дека министерот за надворешни работи примил порака од Комитетот на Арапската лига, која била напишна на „основа на лаги кои ги потикнуваат и шират телевизиските канали“. Најмалку 40 луѓе загинале во петокот при задушување на антивладините протести во земјата, тврдат опозициски активисти.
Комитетот од министри за надворешни работи е формират пре дполовина месец со цел да се активира во ставањето крај на немирите во Сирија. Комитеот во неделата по вторт пат во рок од една недела беше во посета на Сирија.
XS
SM
MD
LG