Достапни линкови

Експлозија во турскиот град Бингол


Турското министертво за внатрешни работи соопшти дека при експлозија во градот Бингол загинал еден човек, а ранети се десетина. Во соопштението енаведено дека бомбата била поставен во близина на локалното седиште на владеачката Партија за Правда и Развој, но не била главна цел на нападот. Се уште никој не преземал одговорност за нападот. Во Бингол живее претежно курдско население.
XS
SM
MD
LG