Достапни линкови

НАТО: Меѓу жртвите од нападот во Кабул има и странски војници


Авганистанската полиција соопшти дека при експлозија на автомобил бомба загинале најмалку 4 луѓе. Станува збор за автомобил кој експлодирал кога покрај него поминувал конвој со странски војници. Загинале три авгнистански цивили и еден полицаец. НАТО соопшти дека и неколку пропадници на ИСАФ мисијата се дел од жртвите но не соопшти детали. Инцидентот се случил во провоцијата југозапаниот дел на Кабул. Талибанците ја презеле одговорнсота за нападот.
Полицијата соопшти дека во исто време со нападот, жена активирала бомба пред зградата на авганистанската разузнавачка служба при што се ранети двајца чувари.
XS
SM
MD
LG