Достапни линкови

Во Бугарија утре втор круг претседателски избори


Росен Плевналиев
Во Бугарија утре ќе се одржи вториот круг од претседателските избори меѓу кандидатот на владејачката партија ГЕРБ Росен Плевналиев и Ивајло Калфин од опозициската Социјалистичка партија. Фаворит е Плевналиев кој во првиот круг освои над 40 насто од гласовите, односно 11 проценти повеќе од Калфин. Актуелниот претседател Георги Прванов немаше право да учествува на изборите, бидејќи ова му е втор петгодишен мандат.
XS
SM
MD
LG