Достапни линкови

Борба против детската парализа во светот


Австралиската премиерка Џулија Гилард, која во Перт е домаќин на самитот на Комонвелтот, изјави дека нејзината земја за искоренување на детската парализа во светот ќе потроши над 53 милиони долари во наредните 4 години. Милионски суми во борбата против оваа болест најавија Канада и Британија, како и филантропот Бил Гејтс. Најмногу случаи на детска парализа во светот има во Индија, Нигерија и Пакистан, сите членки на Комонвелтот.
XS
SM
MD
LG