Достапни линкови

Протест во Исламабад против американските воздушни напади


Околу 2 илјади луѓе протестирале денеска пред зградата на пакистанскиот парламент во Исламабад, против американските возушни напади против милитантите во Пакистан. Демонстрантите оценуваат дека во нападите загинале повеќе цивили отколку талибанци и припадници на Ал Каеда. Вчера, пакистански претставници соопштија дека во американски воздушен напад, во провинцијата Вазиристан, биле убиени 10-мина милитанти, вклучувајки го и братот на локалниот талибански лидер.
XS
SM
MD
LG