Достапни линкови

Откажана воената парада во Солун


Стотина грчки демонстранти кои протестирале против мерките за штедење денеска ја спречиле годишната воена парада во Солун, поради што грчкиот претседател Каролос Папуљас бил принуден да го напушти местото каде што требало да се одржи дефилето. ,,Жал ми. Треба да се срамат,, искоментирал Папуљас. Денеска во Грција е национален празник кој се одбележува во знак на сеќавање на денот кога таа земја во 1940 година се вклучи во Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG