Достапни линкови

ЕУ ги поздрави изборните резултати во Тунис


Европската унија денеска и честита на исламистичката Енханда партија за нејзината победа на првите слободни избори во Тунис. Шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон и еврокомесарот за проширување Штефан Филе во заедничката изјава ветија помош во изградбата на демократијата во таа земја. На изборите некогаш забранетата Енханда партија доби над 41 насто од местата во новиот парламент кој треба да направи иземни во Уставот.
XS
SM
MD
LG