Достапни линкови

Венизелос: Грција не смее да ја испушти шансата за спас од кризата


Гчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос денеска изјави дека Грција ќе продолжи со структурните економски реформи, и дека нема да ја испупшти шансата за да излезе од кризата. Тој додаде дека сега учеството во размена на обврзници е предмет на преговори со банките. Венизелост истакна дека Владата за сега не планира нови мерки за пенизиите и платите.
Лидери на Европската унија постигнаа договор за запирање на должничка криза. Планот што беше објавен изутрината во Брисел, меѓу другото, вклучува и 50-процентно отпишување на грчкиот долг во вредност од 100 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG