Достапни линкови

Иран се противи на американските планови за „виртуелна амбасада“


U.S./Iran -- Secretary of State Hillary Clinton (R) and Parliament speaker Ali Larijani,
Претседателот на парламентот во Иран Али Лариџини денеска изјави дека плановите на САД да отворат „витуелна амбасада “ во Иран ќе пропаднат. Тој додаде дека САД грешат ако мислат дека може да направат такво нешто и тоа не треба сериозно да се сфати. Ваквите забелешки доаѓаат откако американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги најави плановите за таканаречената „виртуална амбасада “ во Иран односно интернет страница каде што Иранците ќе добиваат информаци за визи и американски програми, и покрај недостатокот на дипломатските односи меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG