Достапни линкови

Втор круг претседателски избори во Бугарија


Претседателските кандидати
В недела во Бугарија ќе се оддржи вториот круг од претседателските избори соопшти Централната изборна комисија. Претседателски кандидати се Росен Плевнелиев од владечката партија Граѓани за европски развој на Бугарија и Ивајло Калфин од Бугарската социјалистичка партија. На првиот круг од изборите гласале 3,6 милиони граѓани од заведените 7 милиони гласачи.
XS
SM
MD
LG