Достапни линкови

КФОР бараат целосно отстранување на барикадите во Косово


Портпаролот на мисијата на КФОР во Косово Уве Новицки денеска изјави дека делумното остранување на барикадите во Северно Косово е позитивен чекор но КФОР бара овозможување на безусловно слободно движење за сите, и за мисијата на КФОР и ЕУЛЕКС и за граѓаните и претставниците на институциите. Тој додаде дека е потребно локалните Срби да прекинат со своите активности на премините и целосно да ги отстранат барикадите. Денеска косовските Срби денеска почнале да отстрануваат дел од барикадата кај местото Зупче на преминот Брњак.
XS
SM
MD
LG