Достапни линкови

Претседателски избори во Ирска


Претседателите на САД и на Ирска Барак Обама и Мери Мекалис
Во Ирска се во тек претседателски избори. Граѓаните со право на глас избираат меѓу седуммина кандидати кои треба да ја сменат претседателката Мери Макалис кој на функцијата ги отслужи максимално можните два мандата по седум години. Според анкетите, фаворит е Шон Галагер, 49 годишен бизнисмен кој се прослави како судија во телевиски натпревар за бизнис таленти.
XS
SM
MD
LG