Достапни линкови

Отстранување на дел од барикадата кај Брњак


Косовските срби денеска почнале да отстрануваат дел од барикадата кај местото Зупче на преминот Брњак. Ова е дел од планот што го усвоија локалните лидери на косовските власти, според кој, денеска делумно би требало да бидат остранети и во близина на мостот на Ибар во Митровица и на влезот на Лепосавиќ. Патиштата се ослободуваат за снабдување на припадниците на КФОР со храна и гориво, но не и за мисијата ЕУЛЕКС.
XS
SM
MD
LG