Достапни линкови

САД ќе отворат виртуелна амбасада за Иран


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека САД планираат да отворат „виртуелна амбасада“ за Иран и покрај недостигот на дипломатски врски меѓу двете земји. Според Клинтон, која говореше за Гласот на Америка на персиски јазик, веб страната ќе им дава на Иранците информации за добивање на виза и други програми.
Клинтон исто така ја бранеше употребата на санкции врз Иран, бидејќи имале силни докази дека Техеран планирал атентат врз саудискиот амбасадор во Вашингтон.
XS
SM
MD
LG