Достапни линкови

Кучи:Побрзо да се отстранат барикадите во Северно Косово


Косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи денеска изјави дека покрај поддршката на акциите на КФОР и ЕУЛЕКС во северниот дел на Косово, Владата бара од мисиите и забрзување на отстранувањето на барикадите.
По седницата на косовската Влада, Кучи изјави дека нема да се согласат на компромис за слободно движење во северниот дел на Косово. Тој додаде дека Владата е подготвена да разговара со локалните Срби но не и со претставниците на паралелните институции.
XS
SM
MD
LG