Достапни линкови

Украдените слики на Пикасо најдени во Белград


France -- Pablo Picasso, MOMA exposition,
Српското министерство за внатрешни работи соопшти дека двете слики на Пикасо во сопстеност на германски музеј што беа украдени од изложба во Швајцарија се пронајдени во Белград. Министерот Ивица Дачиќ не соопшти никаква информација за која е локацијата на сликите ниту дали има осомничени за кражбата. Сликите биле украдени во 2008 мата година од уметничка изложба во Швајцарија и имаат вредност од неколку милиони долари.
XS
SM
MD
LG