Достапни линкови

Меркел: Проблемот со еврото мора да се реши „сега или никогаш“


Германската канцеларка Ангела Меркел пред самитот на ЕУ изјави дека проблемот со слабоста на еврото мора да се реши сега или никогаш. Таа додаде дека фунадаменталните слабости и дупките во конструкцијата на економската и монетарна унија мора да се адресираат сега затоа што така ќе имаме можност да ја решиме кризата. Таа во своето обраќање пред Бундестагот истакна дека слабоста на еврото единствено може да се реши со промени во европските договори.
XS
SM
MD
LG