Достапни линкови

Авганистанската војска ќе почне со преземање на контролата


Авганистанските власти денеска соопштија дека безбедносните сили ќе ја преземат контролата во 17 од 34 провинции во земјата. Претседателот Хамид Карзаи ќе ги соопшти деталите за транзицијата на 2 ноември на конференција во Турција. Директорот на независниот директорат на локалната влада Абдул Фахари изјави дека оваа трензиција ќе отвори нова страница во историјата на земјата и дека се уште се дефинираат листите со провинциите. Авганистан ќе преземе целосната контрола до крајот на 2014 та година.
XS
SM
MD
LG