Достапни линкови

Прв комерцијален лет на Дримлајнер


Новиот боинг 787, наречен Дримлајнер, денеска го имаше својот прв комерцијален лет, на линијата од Токио до Хонг Конг. Компанијата Боинг соопшти дека поради материјалите користени за конструкција на новиот авион, тој е за 20 насто поекономичен во врска со потрошувачката на гориво. Денешниот лет е чартер, а Дримлајнерот ќе лета на редовни линии од наредниот месец.
XS
SM
MD
LG