Достапни линкови

САД-Сенатор бара да се блокира Русија за членство во СТО


Светска трговска организација
Републиканскиот сенатор Џон Бонер од Охајо смета дека САД треба да ги блокираат долготрајните обиди на Русија за членство во Светската трговска организација, се додека Москва не го почитува територијалниот интегритет на Грузија. Бонер, кој е и спикер во Претставничкиот дом, изјави дека администрацијата на Обама не треба да ја притиска Грузија да дозволи членство на Москва во СТО. Тој вели дека една земја може да влезе во организацијата само кога ќе си ги реши сите билатеррални спорови со актуелните членки. Грузија е членка на СТО.
XS
SM
MD
LG