Достапни линкови

Босворт: Разговорите меѓу САД и Северна Кореја „конструктивни“ но не доволно


Американскиот пратеник за Северна Кореа Стивен Босворт денеска изрази оптимизам во врска со евентуалното враќање на шестпартитините разговори за нуклеарната програма на Северна Кореја. Тој на прес конференција во Женева изјави дека дводневните разговори меѓу Северна Кореја и САД биле генерално позитивни и конструктивни но се уште е потребно повеќе време за да се изгради основа за продолжување на разговорите. Пјонгјанг се повлече од 6-партитните разговори во 2009 тата година.
XS
SM
MD
LG