Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч: Премногу оружје има на либиските улици


Меѓународната организација Хјуман Рајтс Воч соопшти дека голем број на оружје вклучувајќи ги и ракетите земја- воздух кои можат да им наштетат на комерционалните авиони се уште се на улиците на Либија. Во соопштението на организацијата е наведено дека се предупредени лидерите на Националниот преоден совет и НАТО дека големи количини на оружје се необезбедени и дека треба да се преземат мерки по завршувањето на граѓанската војна. Советот се обврза да спроведе акции со кои ќе биде отсрането оружјето од ерата на Моамер Гадафи.
XS
SM
MD
LG